Dalkavukluk Hastalığı

Tatil arası bir analiz 

Tanımı çok ilginç: Çıkar ve yarar beklediği ya da kendisinden çıkar sağladığı kimselere, makamca, durumca büyüklere karşı saygı ve hayranlık göstererek yaranmak isteyen kimse.(https://www.google.dk/search?q=dalkavuk+ne+demek&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=da-dk&client=safari)

Dalkavukluk Hastalığı
Ergünay Elma

Dalkavukluk Hastalığı

 

Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz

Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde

Ziya Paşa’nın meşhur sözüdür ve tasavvuf aleminde çok tutulur(https://dergi.diyanet.gov.tr/makaledetay.php?ID=8817)

 

Bu yukarıdaki iki bağlantı birbirini tamamlar. Dalkavukluk hastalığı yapanlar aynasını yansıtır ve yakalanır. Neden acaba son yirmi yıldır dibe doğru ilerleyişimiz devam ediyor ? Ve neden müslüman alemi bu yirmi yılın içerisinde yok olma noktasında acaba ? Çok söylenecek sözler vardır analistler , yorumcular, moderatörler, köşe yazarları, imamlar, üniversite hocaları , makam sahipleri, toplumun ileri gelen veya gelmeyen zenginleri / fakirleri vs.yorumlarını bu anlamda yapabilirler ve sözleri yine kulak gıcırdatabilir. Amma valekin  hemen hemen hepimiz dalkavukluk hastalığının pençesindeyiz. 

 

Aynadan yansıyan yukarıya dalkavukluk aşağıya dalkavukluk ve gelinen nokta askeri ücret 2800 lira yıl 2021 . Bizi kıskananların aynasına bakarsak refah toplumu içerisinde mideyi dahi bulandırmayan hastaneye gittiğinizde dahi 5 kuruş talep edilmemesi  ve askeri ücret euro olarak 1200 ile 1300 . 

 

 

Maalesef sağa sola naralar fayda bulmadığı ortadadır. Rahmetli ziya paşanın da dediği gibi kişinin aynasıdır işi lafa bakılmaz. Aynalardan dalkavukluk yansıyor.!!! Aman dikkat aynaları kırmayalım.