Eğitimci - Yazar Berrak Uzun ”Güney Denizinin Kızı” Kitabını İnceledi

Bu hafta Eğitimci - Yazar Berrak Uzun tarafından incelenen kitap Güney Denizinin Kızı oldu.

<Eğitimci - Yazar Berrak Uzun ”Güney Denizinin Kızı” Kitabını İnceledi

Kitap Adı: GÜNEY DENİZİNİN KIZI

Orijinal Adı: Girl of the Southern Sea

Yazarı: Michelle Kadarusman

Dili: Türkçe

Türkçesi: Özde Çakmak

Sayfa Sayısı: 143

Yayın Tarihi:Kasım,2020

Türü: Roman

Yayınevi: YENİİNSAN

Küçük hanımlar, genç kızlar, anneler; hayallerinin peşinden giden, karşılaştığı bütün olumsuzluklara rağmen ayakta kalabilen, sevginin-dostluğun kıymetini bilen, yaşadığı toplumda kendi öz iradesi ile varolmaya çalışan Nia sizlerle…

Dokuz yaşında doğum sırasında annesini ve ailesinin sahip olduğu mutluluğu kaybeden ; küçük kardeşi, ayyaş babası ve geçim sıkıntısıyla hayat mücadelesi veren Nia’nın tek hedefi eğitimine devam edip bir yazar olabilmektir.

Geçirdiği trafik kazasından şans eseri kurtulmasına tanık olan Oskar ile Nia’nın babasının onun için biçtikleri hayata başkaldırır ve özgürlüğünü yeniden ellerine alır. Küçükken annesinden dinlediği “Güzey Denizinin Kraliçesi :Dewi Kadita’nın” hikayeleri hayat akışını da değiştirir.

Okumaya başladığınız anda sizi içine çeken, elinizden bırakamadan bir solukta bitireceğiniz bir roman. Toplumda söz hakkı olmadığı düşünülen kız çocuklarının, kadınların; içindeki gücün ve kendi potansiyelinin farkında olarak “BENİM ÖZGÜR İRADEM VAR!” dediği harika bir örnek.