”KORKUTNAME” KİTABININ TANITIMI TÜRKSOY’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜRKSOY tarafından yayımlanan ve Türk Dünyası’nın ortak değeri ve bilge şahsiyeti Dede Korkut’un hikâyelerinin şair Kenan Çarboğa tarafından şiirsel dilde anlatıldığı “Korkutname” eseri TÜRKSOY Genel Sekreterliği’nde düzenlenen çevrimiçi toplantı ile tanıtıldı.

<”KORKUTNAME” KİTABININ TANITIMI TÜRKSOY’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov’un ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin,  Azerbaycan Millî Kütüphanesi Başkanı Prof. Dr. Kerim Tahirov, T.C. Cumhurbaşkanlığı Uzmanı Dr. Kadir Başar, Kazakistan Abay Üniversitesi Nemat Kelimbetov Türkoloji Merkezi Başkanı Doç. Dr. Askar Turganbayev ve eserin yazarı, Sivas Üniversitesi Türk Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı şair Kenan Çarboğa konuşmacı olarak katıldı.

Etkinliğin moderatörlüğünü yapan ve Türk halklarının kadim tarihinin ismi efsaneye dönüşmüş tarihi şahsiyetlerle dolu olduğunu ve hayat felsefemizin de böylesi ulu babalardan, tarihi şahsiyetlerden beslendiğini kaydeden Bilal Çakıcı,  konuşmasında  “Ulu şahsiyetlerini unutmayan halklar her zaman kalıcı olur. Türk halklarının ortak mirası, ortak zenginliğidir Dede Korkut.  Dede Korkut gibi şahsiyetlerin manevi mirasını ve öğretilerini araştırmamız ve hayatımıza bu doğrultuda yön vermemiz hayati öneme sahiptir.” ifadelerine yer verdi.

Açış konuşmasını yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, TÜRKSOY olarak, Türk Dünyası’nın mihenk taşı, edebiyatımızın şaheseri Dede Korkut’un ölümsüz masallarının günümüz okurlarına sunulduğu “Korkutname” adlı kitabın yayımlanmasıyla, Korkut Ata’dan bizlere kalan bu büyük mirasın gelecek kuşaklara ulaştırılmasında önemli katkı sağladıklarına inandığını belirtti.

Büyük bir titizlik ve sevda ile kitabı hazırlayan şair Kenan Çarboğa’ya, eserde çizgileriyle hikâyeleri canlandıran Türk Dünyası ressamlarına, değerli önsözleriyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a  ve emeği geçen herkese teşekkürlerini sunan Kaseinov, “Kültür dünyamızda çok önemli bir yer tutan ve Korkut Ata’mızın tarihle yaşıt birbirinden eşsiz ve felsefi anlamlar ihtiva eden ibret verici masalları, gönüldaşımız, eğitimci ve Şair Kenan Çarboğa tarafından   akıcı ve dupduru bir üslupla, aslına sadık kalmak suretiyle, günümüz Türkiye Türkçesinde hazırlanmıştır. Bu hikâyelerin, Türk Dünyası’nın tanınmış ressamları tarafından son derece estetik çizgilerle canlandırılmış olması da esere ayrı bir renk katmıştır.” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Düsen Kaseinov, “Korkutname” kitabının kurdelesini keserek tanıtımını yaptı.

Türk Dil Kurumu Başkanı Gürer Gülsevin de konuşmasında engin coğrafyada yaşadıkları bölgelerde kültürlerini zenginleştirerek çeşitli adlarla yaşayan Türk halklarının, geçmişten gelen ata yadigârı ortaklıları da taşıya geldiklerini kaydetti. Bizi birleştiren bu kültür ortaklıklarının başında da Dede Korkut destanın geldiğini vurgulayan Gülsevin, bu eserin yeniden yayınlanması ve çevrilerine yönelik Türkiye ve dünya genelinde yapılan çalışmalara değindi.

Bu kitabın yayımlanmasında TÜRKSOY ve şair Kenan Çarboğa’ya teşekkürlerine ileten Gülseren, “Kültürümüzün bu kadar önemli eserini, şair Kenan Çarboğa sanatkârane bir üslupla yazmış, her seviyede;  hem eğitimciler, hem öğreticiler, hem de hikâye yazarları için rehber bir el kitabı haline gelmiş. Emeği geçenleri kutluyorum” diye konuştu.

Kitabın müellifi şair Kenan Çarboğa, 13 yıllık emeğinin bir ürünü olan “Korkutname” eserinin ilk tanıtımının Azerbaycan’da işgalden azat edilmiş Karabağ topraklarındaki Füzuli kentinde TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov tarafından gerçekleştirilmesinin büyük anlam taşıdığını kendisi için büyük gurur ve önem arz ettiğini dile getirdi. “Destan yazan bir millet olmak için, öncelikle destan okuyan bir millet olunması gerektiğine” dikkati çeken Çarboğa, Dede Korkut hikâyelerindeki ahlaki ilkelerin, kahramanlığın eski çağlarda olduğu gibi günümüzde de genç nesillere sunulması gerektiğine vurgu yaptı. Çarboğa, ortak destanımız Dede Korkut’un herkes tarafından okunmasını ve anlaşılmasını sağlamak amacıyla yola çıktığı bu çalışmasıyla, Dede Korkut’un manevi mirası ve bize verdiği mesajları günümüz insanına ve bütün Türk Dünyası’na iletmeyi hedeflediğini bildirdi.

Etkinlikte birer konuşma yapan Prof. Dr. Kerim Tahirov, Dr. Kadir Başar ve Doç. Dr. Askar Turganbayev, Dede Korkut’un bilge şahsiyeti ve bizlere öğütlediği kıymetli mirası ve TÜRKSOY’un katkılarıyla yayımlanan “Korkutname” eserinin öneminden bahsetti.