Modellerin Savaşı

Dünyanın nefes aldığı bir çıkış noktası olduğu ve tamda dünyanın kapitalist düşüncenin ağırlıklı olarak dünyayı bitirme noktasında iken milli ekonomi modeli düşüncesi ölmekte olan bir hastanın iyileşmesi ve hızla hayat bulması gibi dünya ekonomilerine nefes aldırdı. Bunlara  planlanmış ekonomi ve serbest piyasa ekonomisi diyorlar. Aslında dünya bu iki sistem arasında sıkışıp kaldı ve aslında bu kavramlarda bitti denilebilir çünkü dünya ekonomileri ne çok serbest nede çok planlı. Planlı ekonomilerin başında gelen Rusya ve Çin Milli ekonomi modelinin çizgisinde. 

Modellerin Savaşı
Ergünay Elma

Modellerin Savaşı

 

Batının son tahlilde ısrarla kıvrandığı can simidi gibi yapıştığı ve ısrarla vazgeçmediği model olan kapitalist sistem aynı zaman Hıristiyan batının düşüncesinin de yansımasıdır onlar için din gibidir ve tutunacak tek dallarıdır. Bu yüzdendir ki milli ekonomi modelinde olan insani destek projeleri kapitalist sistemin içinde eritilmek istenmektedir . 

 

Yalnız dünya devletleri arasında bilime ilme önem veren BRİCS ülkeleri açıkça milli ekonomi modelini kullandıklarını açıklıyorlar buna bir yenisi daha eklenmek üzeredir. İslam coğrafyasında yer alan iran Milli ekonomi modeli kongresinin yapılmasını teklif etmiştir . Bu aslında olması gereken ve hatta çok geç kalınmış işlerdendir. Her geçen gün dünya daha çok hızlı hareket etmekte ve her ülke kendi halkının refah seviyesini artırmak yada var olan seviyelerini korumak istemektedir. Burda bir siyasi parantez açarsak BTP nin şiddetli bir şekilde ülke yönetiminde olması gerekmektedir çünkü yıllardır bu millete gerekeni veremeyenler milletin refahını sağlayamayanlar bu milletide milli ekonomi modeli ile buluşturamamıştır. 

 

BTP nin yegane genel başkanı Prof Haydar Baş ın kaleme aldığı “ Milli ekonomi modeli” “Milli devlet ve sosyal devlet “ kitabı ekonomistler için bir baş ucu kitabıdır. 

 

Serbest piyasa ve planlı ekonomiler tıkanıp kalmış ve çözümler yerine kaoslar yaratmaktadır. Peygamberimiz ilim çin dede olsa gidin alın buyurmuş gel görki islamın önderliğini yapan bir milletin bağrından ilim fışkırmış hala buna gözleri kör olanlar  ile yola devam edilmektedir . Milli ekonomi modeli’ in arkasında Türk islam kültürü , Kapitalist sistemin arkasında Hıristiyan batı kültürü vardır. 

 

Milli ekonomi modeli 4 milyara tesir ederken Türkiye’de tesirinin görülmemesi ne ile izah edilir ?