‘Şu mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederdim’

"Şu mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederdim" diye bir söz dolaşır zaman zaman ortalıkta.

‘Şu mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederdim’
Bayram Coşgun

‘Şu mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederdim’

Bu sözün Cumhuriyet öncesi dönem Maarif Nazırlarından (Milli Eğitim Bakanı) birine ait olduğu söylenir. Bu sözün sahipleri arasında Cumhuriyet dönemi Milli Eğitim Bakanlarından Hasan Ali Yücel'in de adı geçer ama bu doğru değil.

Kim, ne zaman ve ne maksatla söylemiş bilinmez ama bu durum neredeyse günümüzde gerçek olacak.

Zaman zaman kısmi açılışlar olsa da okullar pandemi nedeniyle bir yıldan fazla bir süredir kapalı.

Yaklaşık 3 yıldır Milli Eğitim Bakanı olan Ziya Selçuk bu sürenin neredeyse yarısını okul olmadan sürdürdü.

Açıkçası işi kolay değil. Alışık bir düzenin yerine birçok alt yapı eksikliği bulunan uzaktan eğitimi tesis etmek zor iş.

Zaten yaşanan zorluk kendini gösterdi. Milyonlarca öğrenci bir yıla yakın bir süredir uzaktan eğitim bile alamıyor. 

Neyse ki köy okulları 15 Şubat'ta ders başı yaptı da bu sayı bir nebze olsun azaldı.

Sağlık Bakanı ile birlikte salgın sürecinin en çok konuşulan bakanı olan Ziya Bey son günlerde yeniden gündemde. Kendisi hem yüz yüze eğitim için ilan ettiği tarihi erteliyor hem de liselilerle yüz yüze sınav çekişmesi yaşıyor. Çocuklar "sınav istemezuk" derken O "ille de yapacağım" diyor.

Çünkü kendi elinde olan bir şey yok! 

Daha önce açıklanan takvime göre bugün itibariyle okullarda yüz yüze eğitim başlayacaktı ama yine olmadı. Nihai karar için bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılacak Kabine toplantısı bekleniyor. Bakalım toplantıdan ne çıkacak? 

Nasıl bir karar çıkar bunu göreceğiz ancak aylardır evlerinde oturan çocuklar ciddi psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. Bunu en iyi aileler bilir.

Bu durum açıkçası virüsten de zararlı hale gelmeye başladı. Bir nesli kaybediyoruz. Ellerinde tablet saatlerce youtuber izleyen çocuklar artık bu durumdan çıkarılmalı.

Bir şekilde bu çocuklar okullarına, arkadaş ortamlarına dönmeli. Aksi takdirde bugünkü durum ilerleyen zamanlarda karşımıza daha büyük sorunlar olarak çıkacak.

Hayatı kısmen normalleştirmek çok da zor olmasa gerek. Lebalep AKP kongreleri için gösterilen toleransın yüzde biri çocuklar için de gösterilebilir diye düşünüyorum. Ne dersiniz? Saygılar…